ALFA IN - výroba, prodej a servis elektrocentrál

Slovník pojmů

Regulace AVR

AVR – Automatic Voltage Regulator . Automatická regulace s tolerancí +- 2% . Pokud se jedná o spotřebič, o kterém víte, že je citlivý na kolísání napětí (např. citlivé lékařské přístroje, nářadí s elektronickou kontrolou vstupního napětí), musíte zde velmi opatrně volit typ regulace výstupního napětí elektrocentrály. Použijete elektrocentrálu s AVR. Jedná se o elektronickou regulaci výstupního napětí, které zajišťuje, že kolísání výstupního napětí bude v toleranci ± 2% v celém rozsahu (při konstantním zatížení) až do jmenovitého výkonu elektrocentrály. (AVR není třeba pro svářečky PEGAS,PERUN nebo ALFIN s PFC ‐ kompenzací účiníku, které nejsou náchylné na kolísání napětí, je však nutné počítat s výkonovou rezervou elektrocentrály minimálně 30%).

Regulace CCL kompaudní

Kompaundní regulace CCL Potřebujete‐li „roztočit“ asynchronní motor na cirkulárce, řezačce na dlažbu, nebo kompresor, tj., zařízení s těžkým rozběhem, rozhodně volíte elektrocentrálu s kompaundním trafem. Tyto motory mají vskutku „TVRDÝ ROZBĚH“, ale kompaundní trafo zajistí, že centrála je schopna dodat veliký rozběhový proud a to i na úkor poklesu napětí. Nižší napětí asynchronnímu motoru nikterak neublíží. Počítejte, že pro svůj „jednokilowatový“ motor potřebujete krátkodobě 2 ‐ 4 násobek jeho jmenovitého výkonu. Invertorové svářečky PEGAS,PERUN nebo ALFIN s PFC ‐ kompenzací účiníku ‐ mohou být bez problému provozovány na elektrocentrálách s kompaundním trafem.

Regulace CCL kapacitní

Kapacitní regulace CCL Poslední řadou spotřebičů je ruční nářadí s komutátorovými motory, kterým dostatečně postačí výstupní napětí s kapacitní regulací. Příkon spotřebiče může být a do maximálního jmenovitého výkonu elektrocentrály.

Regulace AVR+CCL kombinovaná

Jedná se o kombinaci obou regulací, která používá nejvýhodnější vlastnosti z obou předchozích. Při rozběhu motoru se chová jako standardní CCL, tedy neomezí rozběh motoru, a kolísání výstupního napětí řeší jako regulace AVR tedy je v toleranci ± 2% v celém rozsahu (při konstantním zatížení) až do jmenovitého výkonu elektrocentrály.

iGX značení motoru

Označení motorů Honda, které jsou vybaveny elektronickým regulátorem otáček. Ten dokáže přesněji udržet stálé otáčky motoru i při měnící se zátěži. Další výhodou je funkce automatického sytiče a to i při startu bez startovací baterie

EFI ( Electronic Fuel Injection )

Funkce využívající elektronického vstřikování paliva. Motor je ovládán pomocí řídící desky ECU a několika čidly, které vyhodnotí optimální množství paliva v závislosti na zátěži. EFI zvýší efektivnost spotřeby paliva, sníží množství výfukových plynů a zajistí snadnější údržbu.

Výkon elektrocentrály

  • Zdánlivý výkon (Celkový výkon kVA) – výkon, který Vám může elektrocentrála dodat, pokud jsou všechny části v souladu. U elektrocentrál MEDVED se uvádí na štítku
  • Reálný výkon (Činný výkon kW) – jde o výkon, který je skutečně elektrocentrála schopna v provozu stále dodávat bez poškození elektrocentrály nebo připojených zařízení
  • Reaktivní výkon – to je vše ostatní a zde si lze představit téměř cokoli.
  • Slušný prodejce vše vysvětlí a v případě potřeby vyzkouší testem. Start kompresoru má jiné požadavky na výkon než počítač, světla či vrtačka.
  • Účiník ( cos Φ ) – je to bezrozměrná veličina a jde o poměr činného a zdánlivého elektrického výkonu. V podstatě jde o to, jak velkou část zdánlivého výkonu dokáže stroj přeměnit na činný výkon.
  • Hodnota účiníku ( cos Φ ) – hodnota účiník může být 0 až 1. U elektrocentrál se pohybuje nejčastěji mezi 0,7 až 1,0
  • činný výkon = celkový výkon * cos Φ
  • V souladu musí být generátor i motor. Poddimenzovaný motor nemůže ze silného generátoru trvale získat vyšší výkon a obráceně to platí také. Proto jsou důležité parametry obou položek.
Vykon elektrocentraly
Vysvětlení výkonu elektrocentrály 🙂

Maximální a jmenovitý výkon přesně specifikují normy ČSN ISO řady 8525.